15 Mart 2012

Marilyn Monroe'nun Etek Altı Görüntüleri

Yazmak benim için hiçbir zaman teknik bir iş olmadı. Yazmak, hep duygularımla ilgili bir olguymuş gibi geldi hep bana. Ne zaman bir kuşun uçuşunu hissetsem içimdeki boşlukta, elim kağıt ve kalem sinerjisini arardı. Ne zaman yorgun dökülse uzaktaki bir kadının koyu kumral saçları, kutsal bir göreve adanmış gibi, erotik bir dansın hazırlığını yapardı zihnim.

Ve ne zaman üşüsem bir esmer kadının henüz belirlenmemiş bir randevusunu belirlemeyi kendine misyon edinmiş bir adam gibi giyerdim pardesümü üzerime. 

Sigaramı ağzımda ustalıkla tutar, sararan dişlerimin arasından yarım yamalak, yalan yanlış sözcükler üfürürdüm sessizliği bozmak adına. Koyu karanlık geceleri simsiyaha boyama çabası olduğumu söyleyeceklerdi elbette.

Elbette.

Örneğin dışımda Rio Karnavalı yapılırken haftalar, aylar ve yıllar boyu, içimde saat sabaha karşı dördün sessizliğini barındırırdım. Ne arabeski aşağılar ne de cazı baş tacı ederdim. 

İşte böyle gecelerde içimde Diderot'lar D'alembert'ler büyür, halkı aydınlatır ve büyük bir Fransız İhtilali yaratırlardı. Bu ihtilaller sonunda bilmem kaçıncı Louis'ler değil ben otururdum idam sehpalarına ve Marie Antoinette'lerim başka adamların kollarında yeni hanedanlarına hizmet ediyor olurlardı çoğunlukla. Kaybetmenin kazanmaktan daha estetik olduğunu söyleyeceklerdir elbette. 

Elbette.

İçime mazot döker gibi alkol dökerdim, ruhuma ipek bir şal dikerdim. Ağzıma bir sigara tutuşturur, ciğerlerime esrar ekerdim. Elbette bu işin efsunu ve esrarıydı. Aldığım bu ilaçların yan etkilerinde bulantı, kusma ve ishal gibi ifrazati kelimeler gözüme çarpardı. 

İşte böyle gecelerde ben beyaz sayfalara kusardım kelimeleri. 

İstemsizce ve yıpranarak.  

Yani yazmak benim için hiçbir zaman teknik bir iş olmadı.

Zihnim bulandı, ben de uykularımı bölen bu bulantıyı ve baş dönmesini yatıştırdım sadece. 

Size her şeyi yalanlayacak bir sır verecek olursam; ben bazen bir isyanı bastırmak için öptüysem sevdiğim tüm kadınları, kesinlikle bir isyanı başlatmak için sevmişimdir öptüğüm tüm kadınları.